Hlavné antverpské námestie je dnes pešou zónou, takže si ho môžete celé prejsť bez obáv z automobilového ruchu.
Ako každé, turisticky obľúbené mesto majú aj Antverpy, popri moderných výdobytkoch súčasnosti, aj svoje historické jadro, ktoré láka k poznaniu obdivuhodnej histórie. V úplnom centre Starého Mesta sa nachádza Veľké námestie, a práve to si dnes predstavíme. Grote Markt bolo pôvodne predmestie, rozprestieralo sa pred bránami do obytnej časti mesta. Táto pôda sa pripojila k oficiálnej mestskej hranici až v roku 1220, kedy ju mestu daroval vojvoda Henrich I. z Brabantu. Až v roku 1320 bolo v súvislosti s týmto námestím prvýkrát použitý termín merckt. V tomto období tu tiež vznikla tradícia organizovania takzvaných Brabantských trhov, kde spolu mohli obchodovať Briti s Talianmi, Španielmi a zástupcami ďalších hanzových miest. Tu tiež vznikla pomyselná rivalita medzi Antverpami a Bruggami, v tom čase totiž mali Antverpy výrazne navrch.
Ruka sem, ruka tam alebo prečo je utrhnutá ruka symbolom mesta
Hlavné antverpské námestie je dnes pešou zónou, takže si ho môžete celé prejsť bez obáv z automobilového ruchu. Grote Markt má trojuholníkový tvar av minulosti slúžilo primárne ako tržnica. Dnes sa jedná o hlavnú turistickú atrakciu, práve tu začínajú alebo končia prehliadky mesta. Historické budovy v spojení s množstvom kaviarní a reštaurácií sa snažia priblížiť históriu a folklór mesta všetkým návštevníkom Antverp. V strede námestia je fontána so sochou vojaka Braba v nadživotnej veľkosti. Tento antický ochranca mesta je spájaný s udatnými činmi, o ktorých sa hovorí dodnes. Povesť rozpráva o obrovi, ktorý žil v miestnej rieke Šelde. Ten vraj vyžadoval vysoké mýto za prechod do mesta, kto nezaplatil, tomu vraj odtrhol ruky a zahodil do rieky. Rímsky vojak Brabo netvoru premohol a sám jej zasekol obe ruky. Preto sa stala ruka symbolom mesta a hrdina je vyobrazovaný s obrí rukou v dlaniach.
Domčeky ako maľované a radnica zapísaná v UNESCO
Asi najznámejší z celého námestia je pohľad na typické cechové domy. Budovy boli pôvodne stavané z dreva, nie je sa čomu diviť, že z veľkej časti podľahli veľkému požiaru na konci 16. storočia. Ich rekonštrukcia v 19. storočí podľahla aktuálnym trendom. Murované budovy sú zdobené v renesančnom slohu. Za zmienku stojí bohaté sochárske umenie, ktorým sú domy ozdobené. Ďalšou dominantou námestia je bezpochyby radnica. Jej pôvodná budova prestala stačiť už v období stredoveku, preto vznikol návrh na jej prestavbu. Lenže nakúpený materiál bol použitý na posilnenie hradu pred vojnovými útokmi na mesto, a kým radnica ušetrila na nový, plánované úpravy už vyšli z módy. Radnica tak minula gotiku a jej rekonštrukcia sa niesla v čisto renesančnom štýle. Budova je typická svojimi arkádovými oblúkmi na prízemí a dórskymi stĺpmi, ktoré oddeľujú okná na prvom poschodí. Posledné úpravy prebehli v 19. storočí. Tie sa však týkali predovšetkým interiéru, ktorý bol vyzdobený početnými umeleckými dielami s dôrazom na významných vládcov a panovníkov zeme. Táto ukážka flámskej renesancie sa stala predlhou pre mnohé ďalšie renesančné stavby v Európe.
Viacej čítania
Postupimské námestie: miesto konania svetoznámeho filmového festivalu Berlinale
Havana, Plaza de Vieja – Cuba
Bilbao: Z ušmudlaného outsidera rovno na výslnie!