21 novembra, 2024

Rezidenčné námestie: najväčšie námestie v historickom centre Salzburgu

Rezidenčné námestie sa môže chváliť hneď dvoma „naj“ – jedná sa o najväčšie námestie v centre Salzburgu av jeho srdci stojí najväčšia baroková fontána v strednej Európe.

Najväčšie námestie v Starom Meste Majestátne Rezidenčné námestie, nemecky Residenzplatz, ktoré nájdeme v historickej časti mesta, bolo rovnako ako niekoľko ďalších honosných salzburských námestí postavených za vlády kniežaťa-arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau. Výstavba začala v roku 1587 a prebiehala pod taktovkou uznávaného talianskeho architekta Vincenza Scamozziho, ktorý sa podieľal aj na výstavbe susednej katedrály svätého Ruperta a Virgila, známej ako Salzburský dóm.

Aby sa konečná podoba tohto monumentálneho priestranstva mohla priblížiť veľkolepým Dietrichovým predstavám, bolo potrebné porovnať so zemou celkom 55 stredovekých domov a zastavať niekdajší kláštorný cintorín, ktorého pozostatky boli pod námestím objavené len nedávno. Rezidenčné námestie je zo všetkých strán obklopené významnými budovami – ako už jeho názov napovedá, zo západu ho uzatvára tzv. Rezidencia, preslávené historické sídlo miestnych arcibiskupov, v južnej časti mu dominuje už spomínaný Salzburský dóm, v severnej časti stojí hŕstka pôvodných meštianskych domov strany je lemované renezančnou Novou Rezidenciou, ktorá je dnes domovom Salzburského múzea a pýši sa ikonickou vežou s obľúbenou zvonkohrou.

Ethereum zviera neistota. Kedy začne cena najväčšieho altcoinu zase rásť?

Námestie v najbližších rokoch čakajú rozsiahle povrchové úpravy, pri ktorých dôjde k renovácii celého historického priestranstva. V pláne je tiež inštalácia pomníka venovaného odstrašujúcemu „nacistickému páleniu kníh“ – kampani, pri ktorej boli v nacistickom Nemecku a Rakúsku obradne pálené všetky knihy, ktoré kolidovali s nacistickou ideológiou, teda predovšetkým knihy židovských, socialistických, marxistických, anarchistických či pacifistických ktorému v týchto miestach došlo v roku 1938.

Gdaňsk – jantárové pobrežie na severe Poľska

Stredobodom rozľahlého námestia je Rezidenčná fontána, nemecky Residenzbrunnen, ktorá je so svojimi 15 metrami najväčšou barokovou fontánou v strednej Európe a patrí aj k tým najkrajším. Socha vytesaná z untersberského mramoru pochádza z dielne slávneho talianskeho majstra Tommasa di Garonu a bola postavená medzi rokmi 1656 a 1661 na prianie arcibiskupa Guidobalda Thun-Hohensteina, ktorý bol veľkým milovníkom fontán. Fontána je do detailu prepracovaná a zaslúži si bližšie preskúmanie. Na samotnom dne stoja štyri bájne morské ori, ktorí vyzerajú, ako by práve vyskakovali zo skaly. Na vrchole skaly sa krčia štyria silní muži, ktorí vzpierajú obrovskú misu plnú vody, v ktorej balansujú tri delfíny podopierajúce podstavec v tvare mušle. Na podstavci sa potom týči sám mocný Triton, grécky boh a posol morí, ktorý v rukách zviera morskú ulitu, z ktorej do výšky tryská voda. Po viac ako 200 rokov architekti a stavbári stále dookola riešili jeden a ten istý technický oriešok – ako do studne spoľahlivo priviesť dostatok natlakovanej vody. To sa im podarilo nadobro vyriešiť až po druhej svetovej vojne a dnes si fontánku môžeme užívať v plnej kráse.

error: Content is protected !!