Námestie má tvar pravidelného obdĺžnika so stranami 113 m a 77 m a je vernou kópiou námestia Place Royale v Remeši vo Francúzsku.
Kráľovské námestie, v origináli Koningsplein, sa nachádza v kráľovskej štvrti v Bruseli. Jeho elegantný neoklasicistický štýl je jedným z najväčších lákadiel, prečo by ste sem mali zavítať. Biele fasády domu, sochy a veľké priestranstvo len umocňujú pocit výnimočnosti, ktorý tunajšie námestie evokuje.
Za všetko môže požiar alebo prečo jedno námestie nahradilo druhé
Pôvodne stál na tomto mieste palác Coudenberg z 13. storočia, ktorý slúžil ako sídlo vojvodov z Brabantska. V jeho tesnej blízkosti bolo námestie Bailles Square, niekdajšie hlavné trhové priestory. Roku 1731 však celý kráľovský komplex zachvátil rozsiahly požiar, ktorý zdevastoval nielen palác, ale aj priľahlé okolie. Na jeho obnovu nebolo dostatok finančných prostriedkov a ruiny tak ležali viac ako 40 rokov nedotknuté. Až na konci 18. storočia prišiel Karol Lotrinský s návrhom na rekonštrukciu bývalého paláca. Nové námestie má tvar pravidelného obdĺžnika so stranami 113 m a 77 m. Je vernou kópiou námestia Place Royale v Remeši vo Francúzsku. Pôvodné návrhy zamýšľali ponechať prvky gotiky, ktoré zostali v ruinách po ničivom nešťastí. Nakoniec bol však nápad zamietnutý, pretože by stavby nekorešpondovali s okolitým neoklasicistickým trendom a hlavné slovo v chystanej stavbe získal francúzsky architekt Barnabé Guimard. Celková prestavba trvala 7 rokov, počas ktorých boli z veľkej časti opravené takmer všetky budovy lemujúce námestie.
Najväčšia pozornosť bezpochyby patrí kostolu Saint Jacques-sur-Coudenberg, vysvätenému roku 1787. Jeho rozmery pripomínajú viac katedrálu ako kostol, jeho okná skôr zámocký palác a stĺporadie evokuje antický chrám. Táto pozoruhodná stavba skrátka púta pozornosť všetkých okoloidúcich. A právom. Len neváhajte a bežte ho preskúmať aj zvnútra. V samom strede námestia je jazdecká socha Godfreyho z Bouillonu, vodca prvej križiackej výpravy. Ani tá však nie je pôvodná, v roku 1848 ju vyrezal Eugène Simonis. Nahradila sochu Karola Lotrinského, ktorého socha bola za čias Francúzskej revolúcie roztavená na kov. Na námestí sa tiež nachádza Justičný palác a radnica. V neposlednom rade stoja za zmienku mnohé múzeá, ktoré sa tu nachádzajú. Za všetky spomenieme aspoň Musées Royaux des Beaux-Arts alebo Kráľovské múzeum výtvarných umení v Belgicku, kde sa nachádzajú maliarske zbierky z Európy z obdobia od 15. do 19. storočia. Pre milovníkov histórie je najlákavejšie A Musée Belvue, zachytávajúce vývoj belgickej dynastie.
Viacej čítania
Postupimské námestie: miesto konania svetoznámeho filmového festivalu Berlinale
Havana, Plaza de Vieja – Cuba
Bilbao: Z ušmudlaného outsidera rovno na výslnie!