Námestie má relatívne krátku históriu, pretože vzniklo v roku 1882, kedy bola navezená zemina medzi 2 kanálmi Leprozengracht a Houtgracht.
Ak hľadáte autentický zážitok alebo originálny suvenír z ciest, potom ste tu správne. Zaujímavejšie miesto a originálnejší tovar totiž len tak nenájdete. Vitajte na tržnici na námestí Waterlooplein. Nenechajte sa zmiasť názvom, so slávnou bitkou pri Waterloo má toto miesto spoločného pramálo, vlastne len názov. V skutočnosti totiž ide o blší trh, alebo skôr tržnicu, ktorá bola založená relatívne nedávno. Toto novo vzniknuté miesto bolo pomenované po slávnej bitke, hoci jeho poslanie nie je nijako temné alebo pochmúrne, ako to pri vojnách býva. Námestie je plné života, hluku a obchodu.
Námestie má relatívne krátku históriu, pretože vzniklo v roku 1882, kedy bola navezená zemina medzi 2 kanálmi Leprozengracht a Houtgracht. Nachádza sa v blízkosti komplexu budov zvaného Stopera, kde sídli radnica, koncertná sála, ale aj luxusné bývanie pre tých najnáročnejších. Hneď od svojho vzniku bolo miesto využívané predovšetkým pre obchodné záležitosti, veľký vplyv Waterlooplein získal v čase, keď sa radnica rozhodla sem premiestniť židovských obchodníkov. Samozrejme rozkvet miestnych obchodníkov skončil s 2. svetovou vojnou a odlivom židov. Po vojne sa povaha miesta premenila a z váženého obchodného centra sa stala tržnica, akú si predstavíme dnes. Na priestranstve nájdete približne 300 stánkov ponúkajúci najrôznejší sortiment. Nájdete tu staré knihy a plagáty, ale aj elektroniku, oblečenie aj pár kusov z Ázie a Afriky. Tiež tu predávajú starožitné šperky alebo napríklad fotoaparáty.
Ak sem plánujete zájsť, vyberte si ktorýkoľvek deň okrem nedele, v tú je totiž zatvorené a odišli by ste s neobstaranou. Najľahšie sa tu dostanete metrom alebo električkou, ale aby bol váš zážitok čo najväčší, odporúčame zájsť tu vodným taxi, predsa len, tie nám v našej domovine stále chýbajú, tak si ich užime aspoň na dovolenke. Na klasické potravinové obchody tu nenarazíte, ale v gastro autách môžete ukojiť hlad a ochutnať trebárs talianske, libanonské alebo pokojne grécke špeciality. A nemyslite si, že sa jedná o bezcenné harampádie, práve tu totiž pár šťastlivcov našlo Lennonovu gitaru alebo originály podpisu Hemingwaya.
Viacej čítania
Mariánsky kostol: dominanta centrálneho námestia v Krakove
Tío Pepe: najslávnejšia fľaša so sombrerom
Námestie svätého Marka, Benátky