Palácové námestie je miesto, kde je neustále živo. Prúdia tadiaľto davy ľudí do slávnej Ermitáže, prechádzala tadiaľ história celého Ruska… Stavajte sa aj vy. Každé mesto má svoje hlavné námestie, svoje srdce, odkiaľ začínajú a kam ústia hlavné ulice a kde sa zhromažďujú jeho obyvatelia v časoch radosti alebo smútku. V Petrohrade je týmto srdcom mesta bezpochyby Palácové námestie. Vďaka tomu, že založenie Petrohradu bolo starostlivo naplánované, Palácové námestie a budovy, ktoré k nemu patria, predstavujú unikátny ucelený architektonický priestor. Námestie je ohraničené zo severu a východu budovami Ermitáže, zo západu Alexandrovským sadom pri budove Admirality a z juhu polkruhovou budovou Generálneho štábu s víťazným oblúkom vedúcim až na Nevský prospekt. Neďaleko sa nachádza aj stanica metra Admiraltějskaja, ktorá sa pýši hĺbkou 86 metrov, čo z nej robí najhlbšie uloženú stanicu metra nielen v Petrohrade, ale aj v celej Ruskej federácii.
Palácové námestie: Na Silvestra, pri oslavách víťazstva, vo dne, v noci. Ohromujúca v ktorejkoľvek dobe!
História námestia
Keď bolo mesto roku 1703 Petrom Veľkým založené, prvé osídlenie bolo v oblasti Zajačieho ostrova na druhom brehu Nevy. Oblasť dnešného Palácového námestia bývala spočiatku trávnatou lúkou, kde sa mohlo umiestniť delostrelectvo v prípade útoku na mesto z mora. Neskôr sem boli odkladané súčiastky pre stavbu lodí z neďalekej lodenice. Postupne, ako sa mesto rozrastalo a rástlo, vznikla tu plocha, odkiaľ sa rozbiehali prvé tri petrohradské ulice. Pásol sa tu dobytok, prebiehali vojenské cvičenia, ale aj rôzne oslavy a sviatky spojené s trhmi a ohňostrojmi. Námestím v pravom slova zmysle sa miesto stalo v polovici 18. storočia, kedy bolo vydláždené, a predovšetkým bola vystavaná budova, ktorej celková plocha dosiahla 9 hektárov, Zimný palác. Konečnú podobu námestia dal predovšetkým architekt Carlo Rossi, ktorý ho uzatvoril polkruhovým Generálnym štábom.
Námestie bolo svedkom mnohých dramatických udalostí. Napríklad neslávne preslávená Krvavá nedeľa v januári 1905, kedy sa pôvodne pokojná demonštrácia nespokojných petrohradských robotníkov zvrhla v masaker, ktorý si vyžiadal asi 130 mŕtvych a tisíce zranených. Ďalšou dramatickou udalosťou bol útok na Zimný palác pri Októbrovej revolúcii 1917. Aj keď dobové filmy často spodobňujú túto udalosť ako krutú bitku, boľševicu nenarazili na veľký odpor a pomerne ľahko budovu obsadili.
Slávna Ermitáž
Názov námestia dal Zimný palác, zimné sídlo ruských cárov od doby Kataríny Veľkej až do pádu cárskeho režimu. Južné priečelie paláca smeruje na námestie a je tu aj hlavný vchod do jednej z najslávnejších umeleckých galérií na svete, Ermitáže, ktorá dnes v paláci sídli. Ak by ste chceli vidieť všetky exponáty, ktoré Ermitáž vlastní, či už v stálych zbierkach, alebo depozitároch, trvalo by vám cca 6 rokov ich všetky obísť a prezrieť si ich. Ermitáž je známa hlavne obrazmi, slávne sú zbierky západoeurópskeho umenia, ale nachádza sa tu aj numizmatické oddelenie a obrovská zbierka starorímskych sôch. Viete, že… V Ermitáži narazíte na špeciálnych strážcov a „ochrancov“ múzea. Je to asi päťdesiat mačiek, ktoré sa starajú o to, aby sa v historických budovách nepremnožili myši. Každá je starostlivo registrovaná, očkovaná a má svoje meno.
Viacej čítania
Chrám Vasila Blaženého: dominanta Červeného námestia a farebný symbol Moskvy