15 novembra, 2024

Postupimské námestie: miesto konania svetoznámeho filmového festivalu Berlinale

Postupimské námestie (v origináli Potsdamer Platz) leží v úplnom strede nemeckej metropoly. Patrí medzi najvýznamnejšie miesta Berlína a je jedným z centier kultúrneho života miestnych obyvateľov vo dne aj v noci. Mnoho českých turistov ho ale príliš nepozná, pretože pre nich bolo dlhé roky neprístupné. Vzhľadom na svoju polohu ležalo totiž na hranici Východného a Západného Berlína. Kto tu bol naposledy pred pádom socializmu, zrejme by toto miesto vôbec nespoznal. Po páde Berlínskeho múru totiž v 90. rokoch minulého storočia došlo k obrovskému stavebnému boomu. Preto tu v súčasnej dobe nájdete hlavne modernú architektúru a sídla rôznych svetových koncernov. Na námestí sídli napr. nemecká pobočka firmy Sony alebo DaimlerChrysler.

Bitcoin láme rekordy a podľa analytikov všetko ešte len začína

Centrálu tu majú aj Deutsche Bahn, čo sú nemecké dráhy, alebo medzinárodná poradenská firma PricewaterhouseCoopers. Ak by ste sa tu chceli ubytovať, potom si treba priplatiť. Na námestí nájdete také hotely ako Ritz-Carlton alebo Grandhotel Bellevue. Okrem tohto tu turisti trávia voľný čas v miestnych kaviarňach, reštauráciách a nákupných centrách. Miestni potom na námestí chodia do kina, do divadelných sál aj do kasína. Potsdamer Platz je každý rok dejiskom Medzinárodného filmového festivalu Berlinale.

História tohto miesta siaha do 17. storočia, kedy do Berlína začali jazdiť náboženskí utečenci predovšetkým z Francúzska. Po tridsaťročnej vojne bolo potrebné prijať väčšie množstvo týchto utečencov a zaistiť im ubytovanie. imigrantov z Francúzska koncentrovali. V 18. storočí došlo k veľkému rozvoju mesta, preto tu bolo postavené. mnoho barokových skvostov Po víťazstve nad Napoleonom získalo námestie názov „Lipské“ ako pripomienka víťaznej bitky pri Lipsku. . októbra 1838 bola táto trať sprevádzkovaná a slávnostne sa otvorilo aj Postupimské nádražie. Takmer o 100 rokov neskôr sa malo Postupimské námestie stať akousi nemeckou verziou anglického Piccadilly Circus alebo amerického Times Square.

Miesto sa vtedy stalo nielen geografickým centrom Berlína, ale začalo pôsobiť aj ako centrum kultúrneho života, najmä mladých ľudí. V čase vlády Adolfa Hitlera sa mal Berlín stať svetovou metropolou a sám architekt Albert Speer dostal za úlohu prestavať nielen toto námestie, ale celé mesto. Tieto nerealistické plány neboli naplnené, naopak na konci vojny došlo k veľkému poškodeniu prakticky všetkých budov na námestí av okolí. Tesne po vojne bolo toto miesto priamo na hraniciach okupačných zón, preto tu v prvých týždňoch dochádzalo k rôznym nelegálnym obchodom. Na námestí v tom čase fungoval čierny trh. Neskôr začala byť táto hranica prísnejšie strážená, mesto bolo rozdelené Berlínskym múrom, ktorý rozdeľoval aj samotné námestie. Po opätovnom zjednotení mesta sa Potsdamer Platz stal obrovským staveniskom, aby dostal svoju súčasnú podobu.

error: Content is protected !!