4 decembra, 2024

Chrám Vasila Blaženého: dominanta Červeného námestia a farebný symbol Moskvy

Pôdorys chrámu tvorí deväť hlavných kaplniek prepojených priechodmi. Tam, kde sa Červené námestie zvažuje k rieke Moskve, stojí jedna z najznámejších ruských pamiatok: veľkolepý chrám Vasila Blaženého Preskúmanie fantastickej pestrofarebnej stavby je povinnosťou pre všetkých návštevníkov mesta, prenesie vás do doby vlády obávaného cára Ivana IV. Hrozného… Ivan IV. Hrozný počas svojho panovania menil tvár Moskvy a monumentálny chrám Vasila Blaženého je tou najväčšou stavbou, ktorú v ruskom hlavnom meste nechal postaviť. pustošivé nájazdy Tatárov na moskovské územie trvali viac ako sto rokov.

Námestie Plaza Mayor: dominanta Trinidad Podrobnosti

Vďaka svojmu vojenskému úspechu pri Kazane navyše Ivan IV. Hrozný prekročil etnické hranice starej Rusi, a tým sa začala premena Moskovského štátu na mnohonárodnostné impérium. Cár si význam víťazstva dobre uvedomoval a svojim vojakom vtedy rozdal dary za plné tri tony zlata. V rokoch 1555-1561 potom nechal vystavať rozprávkový chrám, ktorý nahradil starší kostol existujúci na rovnakom mieste.

Deviatka ako symbol slávneho víťazstva Pôdorys chrámu tvorí deväť hlavných kaplniek prepojených priechodmi. Uprostred stojí ústredná, okolo nej potom štyri veľké kaplnky a medzi nimi ešte štyri malé. Číslo deväť pritom nie je náhodné – presne deväť dní totiž trvalo dobývanie Kazane, dnešného centra ruského Tatarstanu. Neskôr bola na severovýchodnej strane chrámu dostavaná ešte desiata kaplnka, zasvätená svätému Vasilovi povedanému jurodivému. Ten okrem iného predpovedal, že akonáhle Ivanova armáda opustí Kazaň, vládca zabije svojho syna. A tak sa skutočne stalo. Chrám bol pôvodne zasvätený Panne Márii a dodnes nesie oficiálne meno Pokrovský chrám. Po vystavaní kaplnky nad hrobom svätého Vasila sa mu však začalo hovoriť ďaleko známejším názvom, chrám Vasila Blaženého.

Rozprávkový zovňajšok, za ktorý sa vypichovali oči Exteriér chrámu vojvodiaceho Červenému námestiu je vskutku majestátny, zmes jeho farieb a tvarov opísal výstižne napríklad ruský básnik Lermontov: „Je postavený stupňovito ako Babylonská veža a vrcholí majestátnou, kupolou, ktorá je dookola obklopená na všetkých stupňoch stavby mnohými menšími kupolami a helmicami, z ktorých sa ani jedna nepodobá žiadnej inej a sú rozostavené po celej stavbe bez ladu a skladu.“ Traduje sa, že cár dokonca nechal po dobudovaní svätostánku staviteľom vypichnúť obe oči, aby už nikde inde na svete nemohli takú rozprávkovú stavbu postaviť. Návštevník potom podvedome očakáva, že vnútorné priestory pod najslávnejšími moskovskými kupolami budú minimálne rovnako ozdobné.

Súkromná svätyňa veľkého vládcu Opak je však pravdou, temný interiér s úzkymi priezormi je totiž skôr skromný a iné moskovské chrámy ho so svojimi farebnými dlhoročnými ikonami hravo predbehnú. Ivan IV však nenechal vystavať chrám pre ľud. seba samého. Malo sa jednať o osobnú a úplne súkromnú svätyňu. cára, v ktorej chcel osamote rozprávať s Bohom. Aj napriek tomu však návšteva svätostánku rozhodne stojí za to. prepletajúce sa steblá kvetov. Chrám počas storočí prešiel niekoľkými rekonštrukciami a prestavbami (predovšetkým 17. a 18. storočie) a niekoľkokrát mal tiež poriadne namále. Napoleon pri svojom obliehaní Moskvy dokonca prikázal stavbu zničiť, ale jeho vojská už našťastie tento plán nestačili uskutočniť. bol Vasilij Blažený znovu sprístupnený verejnosti… A tak máte dnes možnosť prezrieť si rozprávkovú stavbu mocného ruského cára aj vy.

error: Content is protected !!