Bratislavské Hviezdoslavovo námestie je jedným zo vstupných priestorov do Starého mesta. Prečo stojí samo o sebe za príjemnú zastávku?
Bratislavské Hviezdoslavovo námestie je atraktívnou promenádou so zurčiacou vodou uprostred, leží na mieste niekdajšej vodnej priekopy a je akýmsi palácom mesta. Na jeho čele hrdo stojí historická budova Slovenského národného divadla. Lemujú ho elegantné paláce a pomníky a je využívané na stretávanie obyvateľov, príjemné korzovanie, trhy aj iné kultúrne podujatia. Niekdajší prominentní návštevníci mesta sa ubytovávali práve tu. Svoje meno námestia získalo podľa Pavla Országha Hviezdoslava, významného slovenského básnika a bojovníka za slovenské národné práva, ktorého pamätník so sochou je umiestnený uprostred námestia od roku 1937.
Moderná sedempodlažná presklená Nová budova Slovenského národného divadla bola roku 2007 otvorená hneď vedľa vysokej budovy Tower 115. Novorenesančná historická budova Slovenského národného divadla z roku 1886 dodnes zdobí Hviezdoslavovo námestie. Aj tak je „novou“ budovou Fellnera a Helmera – architektov z Viedne, ktorí sa podpísali aj pod budovy ďalších významných európskych divadiel, okrem iného v Salzburgu, Berlíne či v Budapešti. Národné divadlo Ivana Vazova v Sofii je rovnako ich pýchou, rovnako tak ako pražská Štátna opera alebo brnenské Mahenovo divadlo. V Bratislave stavali na mieste, kde stávalo niekdajšie Stavovské divadlo. Z čelnej strany budovu zdobia súsošie múzy Thálie. Dve postavičky po jej boku, tzv. putti, predstavujú komédiu a tragédiu. Z divadelnej terasy v lete znejú fanfárové koncerty. V oválnych priestoroch nad terasou sú busty svetoznámych umelcov, a to J. W. Goetheho, W. Shakespeara, W. A. Mozarta, F. Liszta a J. Katona.
Z čelnej strany budovu zdobia súsošie múzy Thálie. Dve postavičky po jej boku, tzv. putti, predstavujú komédiu a tragédiu. Z divadelnej terasy v lete znejú fanfárové koncerty. V oválnych priestoroch nad terasou sú busty svetoznámych umelcov, a to J. W. Goetheho, W. Shakespeara, W. A. Mozarta, F. Liszta a J. Katona. Novobaroková fontána pred divadlom je iba o dva roky mladšia ako samotná divadelná budova, ktorú mala fontána miestneho sochára Viktora Tilgnera dopĺňať. Umelec sa údajne inšpiroval samotnou budovou divadla aj slávnymi fontánami v Ríme či v Tivoli. Vytvoril prvú fontánu v meste, ktorá mala čisto dekoračný účel. Znázorňuje mytologický príbeh o večne mladom Ganymedovi, ktorého Zeus povolal ako čašníka bohov. Bronzové detské postavy po obvode fontány držia typické dunajské ryby: kapra, zubáča, sumca a šťuku.
Blízko divadla stojí kostol a kláštor Notre Dame (kostol Nanebovzatia Panny Márie), v ktorom pôsobí rehoľníčka notredamky, starajúca sa tu okrem iného o chod tunajšej školy. Rozmerná reprezentatívna budova zo začiatku 20. storočia je budovou Reduty, ktorá od roku 1919 slúži ako sídlo Slovenskej filharmónie. Ešte za Márie Terézie pred renováciou budova slúžila ako sýpka. Námestie je lemované mnohými honosnými palácmi. V jednom z nich sídli luxusný hotel Carlton, v ktorom nocovali okrem iného slávni bratislavskí návštevníci, medzi ktorými bol aj A. Nobel, T. Roosevelt či T. A. Edison. Roku 1841 Bratislavu navštívil aj H. Ch. Andersen, ktorý sa tu údajne inšpiroval k napísaniu rozprávky Dievčatko so zápalkami. Od roku 2006 pripomína návštevu jeho socha, umiestnená na Hviezdoslavovom námestí. V Pálffyho paláci dnes sídli Vysoká škola výtvarných umení, v Nesterovom paláci zase nemecké veľvyslanectvo.
Viacej čítania